בית

 >חדשות ועדכונים

 >  כלים לניהול יעיל של החשבון שלכם

לכל המאמרים

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה – הטבת גמלאים שמחזירה לך כסף

1.7.2021 מאת: כפיר קרני מנכ”ל אוורסט

פקודת מס הכנסה היא בדרך כלל משהו שאנשים מן השורה מתרחקים ממנו, אולם בפועל, התקרבות של אנשי מקצוע לנושא זה עשויה להיות שווה לך הרבה מאוד כסף. הדוגמה הקלאסית לכך היא תיקון 190 שאושר בשנת 2012 ומטרתו לעודד אזרחים להקפיד כספים בקופות גמל. כמו כן, בזכות תיקון 190 ניתן ליהנות מנזילות גבוהה ואפשרות משיכה של החיסכון בכל עת.

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה מהווה לדעת מומחים ואנשי מקצוע את ההטבה הפיננסית המשמעותית ביותר לאוכלוסיית הגמלאים בישראל. מעבר לכך, זהו תיקון שמשפיע מטבע הדברים גם על האוכלוסייה שצפויה לצאת לגמלאות בשנים הקרובות. לכן למעשה חשוב להכיר את ההטבות הנובעות מהתיקון – ואת ההשלכות שלו עליך באופן אישי.

מה עומד מאחורי תיקון 190?

בראש ובראשונה, תיקון 190 לפקודת מס הכנסה מגדיל את מספר הפטורים מתשלום מס על קצבת הזקנה. בזכות התיקון אפשר למשל לבצע הפקדה חד פעמית או הפקדה שוטפת לקופות גמל, אך למשוך את הכספים באופן חד פעמי או כקצבה תוך מימוש הטבות מס שונות. היות וכיום האינפלציה נמוכה, המשמעות של הטבות מיסוי אלו יחד עם האפשרות למשיכת החיסכון כסכום חד פעמי היא הגברת האטרקטיביות של קופות גמל להשקעה.

שנית, תיקון 190 לפקודת מס הכנסה מיועד לבעלי כספים פנויים שמגיעים לגיל 60 ורוצים למצוא אלטרנטיבה להשקעה. במקביל, התיקון פותח גם בפני שכירים בעלי הכנסה גבוהה אפשרות הפקדה לחיסכון פנסיוני ארוך טווח אפילו מעבר לתקרת ההפקדה שמזכה בהטבות מס. במילים אחרות, התיקון מרחיב את קהל היעד של האנשים שנהנים מיתרונות קופות גמל להשקעה בפרט וחיסכון דרך שוק ההון בכלל.

כך מנצלים את יתרונות תיקון 190

על מנת לנצל את היתרונות של תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, יש לבצע הפקדה חד פעמית או מספר הפקדות לקופות גמל, בכל סכום כספי רצוי. בהמשך, הכספים מנוהלים בקופת הגמל עם אפשרות למעבר בין מסלולי השקעה ללא הגבלה וללא חיוב באירוע מס. לבסוף, ניתן למשוך את הסכום שהצטבר בקופה מעל גיל 60 בצורת קצבה או באופן חד פעמי – עם תשלום מס מופחת בגובה 15% בלבד על הרווח הנומינלי.

על רקע האמור לעיל כדאי לציין עוד כמה יתרונות בולטים של תיקון 190 לפקודת מס הכנסה:

א. דמי ניהול – התחרות בין בתי השקעות תורמת להפחתת דמי הניהול. בכל הנוגע לקופות גמל, דמי הניהול נמוכים גם בהשוואה לאפיקי השקעה אחרים.

ב. פיזור השקעות – בעזרת השקעה בקופות גמל אפשר לפזר את הכספים בארץ ובחו"ל ולצמצם את הסיכון. בין היתר, ניתן להשקיע בניירות ערך סחירים ובנכסים אחרים כגון נדל"ן מניב, תשתיות ועוד.

ג. מינוי מוטבים – גמלאים עם קופת גמל יכולים למנות מוטבים שיהיו הזכאים הבלעדיים לכספים. לאחר המינוי, הכספים עוברים למוטבים ללא צורך בהצגת צו ירושה או צוואה.

התנאי לניצול היתרונות של הטבת הגמלאים, שמחזירה לך כסף, הוא בדיקת הזכויות שלך מול ביטוח לאומי וחברות הביטוח. כאן אנחנו בחברת אוורסט תכנון פיננסי נכנסים לתמונה עם צוות מומחים שמסתכל על טובתך האישית בלבד. יתרה מזאת, אנו מתמחים בפתרונות פיננסיים לגיל השלישי – ונשמח לעמוד לרשותך.

תכנון פיננסי שלוקח אתכם צעד אחד קדימה מבית אוורסט תכנון פיננסי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

    FEEDBACK

    Description

    Accessibility Statement