בית > תכנון פיננסי

 > קרן השתלמות

הטבת מס לילידי 1948 ומטה

הטבת מס לילידי 1948 ומטה

לקבלת הצעה
 • הסעיף מעניק הטבת מס מיוחדת לילידי שנת 1948 ומטה
 • ניתן לקחת הלוואה על חשבון החיסכון בריבית נמוכה
 • ניתן לקבל את ההטבה בכל שנה קלנדרית
 • ההטבה מוגבלת בסכום המתעדכן בכל שנה

זכאות להטבת מס על פי סעיף 125 ד' לפקודת מס ההכנסה

על אף שסעיף 125 ד' לפקודת מס ההכנסה מככב לא מעט בכותרות בזמן האחרון, למרבה הצער, מסתבר כי גמלאים רבים, על אף הגיעם לגיל הפרישה, לא מודעים לו כלל, על אף, שנכון לשנת 2021, הוא פותח בפניהם, בכל שנה, את האפשרות לקבלת החזר מס, עד לתקרת רווחים שגובהה 16,680 ₪.

אם חסכתם, במהלך השנים, סכום נאה ואתם מנהלים תיק ניירות ערך, אתם בוודאי מודעים לחובה לשלם על רווחיכם 25% מס רווחי הון. הסעיף שבו אנחנו עוסקים, מאפשר לכם לזכות בפטור שנתי ממס על רווחים שוק ההון, עד לתקרה של 4,140 ₪, וזאת, במידה ואתם עומדים בקריטריונים מסוימים.

מה חשוב לדעת על הטבת מס זו?

 • היא ניתנת למימוש בכל שנת מס בנפרד, בהתייחס לתקרות המפורטות בסעיף, ולכן – גם לא ניתן לגלגלה ולהעבירה לשנת המס הבאה.
 • היא אינה מוענקת אוטומטית לזכאים, ויש ליזום את קבלתה מול שירות הלקוחות בחברת אוורסט או ישירות מחברת ביטוח.
 • מימוש ההטבה כרוך בקבלת טופס אישור המס מחברת הביטוח המנהלת את תיק הביטוח, כמו גם בהגשת דו"ח למס ההכנסה (באמצעות טופס 1301/135 לפי העניין).

מי נחשב כזכאי לקבלת הטבת המס על פי סעיף 125 ד' ?

כתנאי הסף, הטבות המס נחשבות כרלוונטיות עבור כל מי אשר נולד לפני התאריך 01.01.1949, כלומר, גילו, כיום, מעל ל-72. ומכאן, מתחילים הסייגים שמדייקים את הזכאות להטבת המס:

להטבה יהיה זכאי יחיד שבשנת המס הגיע (הוא או בת / בן זוגו) לגיל הפרישה, כפי שהוא מוגדר בחוק גיל פרישה, התשס"ד – 2004 כ"גיל פרישת חובה", ובמועד הקובע (לצורך זה, הביטוי "המועד הקובע" – מתייחס לתאריך ה-01.01.2003) מלאו לאחד משניהם 55 שנים, ייחשב כזכאי לניכוי של 13,440 ₪ (סכום זה נכון למועד כתיבת המאמר בשנת 2021) מהכנסותיו מריביות, אולם לא יותר מכלל הכנסותיו מריביות, בעוד שזוג העומד בקריטריונים הפטור יעמוד על 16,560 ₪ לשנה.

כך, שבשורה התחתונה, אדם יחיד שנתוניו עומדים בקריטריונים יהיה זכאי לקבלת החזר מס שגובהו מגיע עד ל-3,360 ₪, בעוד שזוג שבו שני בני הזוג עומדים בקריטריונים, יהיה זכאי לקבלת החזר מס שגובהו מגיע עד ל-4,140 ₪ בשנה.

דוגמה:

קחו בני זוג ששניהם נולדו לפני שנת 1948, כשאחד משני בני הזוג הפקיד 300,000₪ בפוליסת חסכון עם תשואה חיובית ריאלית נטו של 4%. כתוצאה מכך, על הרווח בן ה-16,000 ₪ בפוליסת החיסכון, הוא, ייאלץ, באופן רגיל ותיאורטי, לשלם מס שגובהו הוא 25% מהרווחים שהופקו (כלומר מס בגובה של 4,140 ₪ מהרווחים). סעיף 125 ד' לפקודת מס ההכנסה מקנה

לחוסך את הזכאות השנתית לריביות פטורות עד ל-16,560 ₪, כלומר – ההטבות שלהן הוא זכאי עולות על רווחיו בפועל. בהתאם לכך, רשאי יהיה החוסך להגשת בקשה למס הכנסה לקבלת החזר בגין סכום המס שנוכה (4,140 ₪) ולקבל חזרה את כולו.

שאלות ותשובות

 • האם כל הרווחים פטורים ממס?

  יחיד שעומד בקריטריונים יקבל החזר מס של עד 3,360 ש”ח וזוג שעומדים בקריטריונים יקבל החזר מס של עד 4,140 ש”ח בשנה (נכון לשנת 2021)

 • באיזה מוצרים פיננסיים ניתן לקבל את הפטור?

  מוצר כגון פוליסת חיסכון המנוהלת בחברת ביטוח מעניקה הטבה זו. מוצרים כגון תיק השקעות, קרן נאמנות או תעודת סל אינם מעניקים את ההטבה.

 • איך זה עובד בפועל?

  הטבת המס היא לא אוטומטית ועל מנת לקבל את ההחזר בפוליסות חיסכון צריך לבצע “פדיון רעיוני” ולהגיש בקשה להחזר מס ממס הכנסה.. משרדינו מסייעים ללקוחות בתהליך זה

 • איפה הכספים מושקעים בפוליסת חיסכון?

  הכספים מושקעים בשוק ההון ובנכסים לא סחירים בהתאם למסלול ההשקעה שבחר החוסך. ניתן גם לשלב בין מסלולי השקעה שונים ולבנות תיק אישי שמותאם לצרכים האישיים של כל אחד

 • איך מבצעים החזר מס לפי סעיף 125ד?

  לקוחות שמגישים דוח שנתי לרשויות המס – צריכים לצרף את האישור מס שהתקבל מחברת הביטוח ולהעבירו לרו”ח לטיפול (טופס 1301 – דוח שנתי ליחיד) לקוחות שלא מגישים דוחות שנתיים למס הכנסה – יש להגיש בקשה להחזר מס הכנסה (טופס 135).

 • האם תוכלו לסייע לי בתהליך החזר המס?

  אוורסט מתמחה בתכנון פרישה ובסעיף זה. ניתן לבצע את בקשת ההחזר דרכנו ישירות.

שאלות ותשובות- Whatsapp

כתבו לנו ב- Whatsapp כתבו לנו ב Whatsapp Icon

אנחנו זמינים בימים א'-ה' בשעות 9:00-18:00

אולי יעניין אותך גם

תכנון פיננסי שלוקח אתכם צעד אחד קדימה מבית אוורסט תכנון פיננסי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  FEEDBACK

  Description

  Accessibility Statement