בית > תכנון פיננסי

 > קרן השתלמות

משכנתא הפוכה

משכנתא הפוכה

לקבלת הצעה
 • הלוואה בטוחה מאחת חברות הביטוח בישראל
 • שימוש בכספים לכל מטרה
 • החזר ההלוואה לא מוגבל בזמן
 • ההלוואה לא מצריכה ערבים
 • אפשרות החזר בכל רגע, ללא תשלום עמלת פירעון מוקדם

משכנתא הפוכה

על אף שאת המושג "משכנתא" (או "משכנתה", כפי שאישרה האקדמיה ללשון העברית לכתוב גם) ישנם רק מעטים בישראל שאינם מכירים, משכנתא הפוכה הינה מושג שהינו פחות מוכר לציבור הרחב, וחבל שכך. זאת, מאחר ולמשכנתא הפוכה ישנם לא מעט יתרונות ספציפיים, שעבור לווים מסוימים, עשויים להפוך אותה לאפשרות מצוינת לקבלת כסף מזומן לחשבון הבנק שלהם.

מה הם מאפייניה הייחודיים של משכנתא הפוכה?

ראשית, בדומה להלוואות מהסוגים האחרים, המדובר בהלוואה לכל דבר ועניין, וכך אכן גם יש להתייחס אליה, תוך התחשבות ביכולות ההחזר, ובכל אותם הנתונים שאליהם היינו מתייחסים בעת הגשת בקשה לקבלת הלוואה אחרת. כעת, לאחר שהדבר נאמר, וברור כי אין המדובר בעניין אחר, נספר, כי משכנתא הפוכה, באופן עקרוני, מאפשרת לכם לשעבד נכס נדל"ן המצוי ברשותכם לצורך קבלת הלוואה. בניגוד למשכנתאות הרגילות (הפונות, ככלל, ללווים הצעירים יותר, אך ורק, למטרת רכישת דירה), המשכנתא ההפוכה פותחת בפני בני ה-60 ומעלה שבבעלותם נכס, אפשרות לקבלת הלוואה שאינה מיועדת לרכישת דירה, אלא, למעשה, יכולה לשמש אותם לכל מטרה שבגינה הם נזקקים לכסף מזומן – טיול ארוך מסביב לעולם, מימון חתונה של הבן / הנכד, מימון לימודים במוסד אקדמי (להם או לבן משפחה צעיר יותר), או, לחילופין, במקרים אחרים – סילוק חובות קיימים, מימון ההוצאות הרפואיות וכן הלאה. קבלת משכנתא הפוכה מאפשרת אף, במקרים רבים, שמירה על רמת החיים לה הורגלתם, גם לאחר יציאתם של הפורשים לגמלאות ממעגל העובדים ומקבלי המשכורת הקבועה.

מאפיין נוסף של המשכנתאות ההפוכות, הוא סכום ההלוואה שאותו ניתן לקבל במסגרתן, המבוסס, בעיקר על שני קריטריונים עיקריים – שווי הנכנס המשמש לעירבון וגילו של מבקש הלוואה הצעיר. באופן זה, לדוגמא,: תוכלו לקבל הלוואה שגובהה החל ב-15% משוויו של הנכס כשאתם בני 60, ואילו בגיל 90 תוכלו ללוות עד ל-50% משווי הנכס המדובר. זאת, כאשר הסכום המקסימאלי להלוואה שאתם זכאים לקבל יהווה את המסגרת, אשר תוכלו, בתחילה, להשתמש רק בחלקה, ואם יתעורר הצורך, תוכלו להגדיל את הסכום שתלוו במסגרת המשכנתא ההפוכה.

מה עוד מייחד את המשכנתאות ההפוכות?

הלוואה הניתנת במסגרת משכנתא הפוכה אינה מוגבלת בזמן ותקפה עד לשנה לאחר פטירת הלווה האחרון מבין השניים, דבר שמאפשר ליורשיהם להתארגן בנחת להחזר ההלוואה. החזרה של ההלוואה יכול, באופן עקרוני, להתבצע גם בעת מכירת הנכס, בין אם המכירה מתבצעת בידי הלווים-עצמם ובין מכירה זו מתבצעת לאחר מות הלווים ע"י יורשיהם. מאחר, ומלכתחילה, המדובר בהלוואה המיועדת לבני הגיל השלישי, משכנתא הפוכה אינה מותנית בחתימה על הצהרת הבריאות או ברכישת ביטוח חיים (בניגוד למשכנתא הרגילה). את הסייגים, ניתן למצוא בצורך בבעלות מלא של הלווה על הנכס המשמש כעירבון, ובערכו של הנכס, אשר חייב לעמוד על 1,000,000 ₪ לפחות.

שאלות ותשובות

 • מהו הגיל המינימאלי לקבלת הלוואה?

  ההלוואה מוצעת לבני 60 ומעלה. לווה יחיד בן 60 ומעלה או זוג לווים ששניהם בני 60 ומעלה.

 • האם ניתן לקחת הלוואה כאשר אין ברשותי דירה?

  ללווים חייבת להיות דירה בבעלותם המלאה, בעלי רישום מוסדר באחד מן הגופים הבאים: לשכת רישום המקרקעין (טאבו), חברת משכנתא או מנהל מקרקעי ישראל. שווי נכס מינימלי: 1,000,000 ₪. על הנכס להיות ראוי לשעבוד: אם קיימת עליו משכנתא רגילה, כספי ההלוואה ישמשו קודם להחזר שלה והיתרה תועבר אליכם.

 • האם אני יכול להשכיר את הנכס המשועבד?

  הבית או חלקו יכול להיות מושכר לצד ג', באישור מראש של חברת הביטוח

 • האם קיימים החזרים חודשיים עבור ההלוואה?

  ניתן לבחור בין שני מסלולים: מסלול ללא החזר חודשי. מסלול עם תשלום חודשי של הריבית בלבד לאורך כל תקופת ההלוואה ניתן לעבור בין המסלולים ללא הגבלה וללא קנסות. מכיוון שאין צורך בהחזרים חודשיים, אין בחינה של כושר השתכרות או הכנסה חודשית. כמו כן, אין צורך ברכישת ביטוח חיים או בחתימה על הצהרת בריאות.

שאלות ותשובות- Whatsapp

כתבו לנו ב- Whatsapp כתבו לנו ב Whatsapp Icon

אנחנו זמינים בימים א'-ה' בשעות 9:00-18:00

תכנון פיננסי שלוקח אתכם צעד אחד קדימה מבית אוורסט תכנון פיננסי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  FEEDBACK

  Description

  Accessibility Statement